Агенда 2030

Агенда 2030 је универзална стратегија и од држава потписница се очекује да мобилишу све ресурсе како би циљеви били остварени до 2030. године.
Агенда за одрживи развој 2030 усвојена je на самиту одржаном септембрa 2015. године. To је свеобухватна стратегија коју су успоставиле Уједињене нације (УН) резолуцијом A/RES/70/1 – Трансформација нашег света: Агенда за одрживи развој до 2030. године.
Све државе чланице УН-а су се обавезале да раде на реализацији 17 циљева одрживог развоја (ЦОР-а). Циљеви су фокусирани на обезбеђивање пристојног живота, мира и економског напретка за све људе у свету, уз бригу о животној средини и борбу против климатских промена. Државе потписницe су се обавезале да мобилишу све ресурсе како би циљеви били остварени до 2030. године.
17 глобалних циљева обухвата 169 потциљева, односно 248 индикатора којима се мери напредак у реализацији циљева одрживог развоја. Индикатори циљева одрживог развоја могу се наћи на званичном УН веб-сајту: https://unstats.un.org/sdgs/indicators/indicators-list/.
Агенда je заснована на начелу да „нико не буде изостављен“. Она подразумева велике напоре, партнерства и инвестиције не само ради остварења Циљева одрживог развоја, него и обезбеђивања квалитетних статистичких података неопходних за праћење, мерење и извештавање о напретку ЦОР.
Влада Републике Србије је директно учествовала у развоју и писању Агенде одрживог развоја кроз укључивање грађана у процес путем консултација о развојној агенди после 2015. и директним учешћем представника државе на глобалним форумима на којима су дефинисани циљеви одрживог развоја.
Један од стратешких докумената је Декларација о улози националних статистичких институција у мерењу и праћењу Циљева одрживог развоја (SDG) у којој се наводи да су националне статистичке институције посвећене да својом стручношћу доприносе мерењу Циљева одрживог развоја на професионалан, независтан и непристрасан начин.