Agenda 2030

Agenda 2030 je univerzalna strategija i od država potpisnica se očekuje da mobilišu sve resurse kako bi ciljevi bili ostvareni do 2030. godine.

Agenda za održivi razvoj 2030 usvojena je na samitu održanom septembra 2015. godine. To je sveobuhvatna strategija koju su uspostavile Ujedinjene nacije (UN) rezolucijom A/RES/70/1 –  Transformacija našeg sveta: Agenda za održivi razvoj do 2030. godine.

Sve države članice UN-a su se obavezale da rade na realizaciji 17 ciljeva održivog razvoja (COR-a). Ciljevi su fokusirani na obezbeđivanje pristojnog života, mira i ekonomskog napretka za sve ljude u svetu, uz brigu o životnoj sredini i borbu protiv klimatskih promena. Države potpisnice su se obavezale da mobilišu sve resurse kako bi ciljevi bili ostvareni do 2030. godine.

17 globalnih ciljeva obuhvata 169 potciljeva, odnosno 248 indikatora kojima se meri napredak u realizaciji ciljeva održivog razvoja. Indikatori ciljeva održivog razvoja mogu se naći na zvaničnom UN veb-sajtu: https://unstats.un.org/sdgs/indicators/indicators-list/.

Agenda je zasnovana na načelu da „niko ne bude izostavljen“. Ona podrazumeva velike napore, partnerstva i investicije ne samo radi ostvarenja Ciljeva održivog razvoja, nego i obezbeđivanja kvalitetnih statističkih podataka neophodnih za praćenje, merenje i izveštavanje o napretku COR.

Vlada Republike Srbije je direktno učestvovala u razvoju i pisanju Agende održivog razvoja kroz uključivanje građana u proces putem konsultacija o razvojnoj agendi posle 2015. i direktnim učešćem predstavnika države na globalnim forumima na kojima su definisani ciljevi održivog razvoja.

Jedan od strateških dokumenata je Deklaracija o ulozi nacionalnih statističkih institucija u merenju i praćenju Ciljeva održivog razvoja (SDG) u kojoj se navodi da su nacionalne statističke institucije posvećene da svojom stručnošću doprinose merenju Ciljeva održivog razvoja na profesionalan, nezavistan i nepristrasan način.